Archiwum nagrań Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu

Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu
sml-zbaszyn.pl

Kolekcja obejmuje taśmy magnetyczne należące do Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Materiał zawarty na nagraniach zarejestrował pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku Antoni Janiszewski. Taśmy zawierają bardzo różnorodny materiał i tylko na części z nich znajdują się dokumentacje związane z folklorem, m.in. nagrania koźlarskie, w tym m.in. w wykonaniu słynnego muzyka Tomasza Śliwy (na kozłach białym i czarnym, sierszeńkach oraz na mazankach), jak również innych koźlarzy i dudziarzy (Czesław Mańczak, Jan Pajchrowski) a także dzieci uczących się w klasie instrumentów ludowych. Wśród nagrań zarejestrowano także występ zespołu Wesele Przyprostyńskie.

Wśród nagrań znajdziemy także audycje muzyczne prowadzone przez ówczesnego dyrektora zbąszyńskiej szkoły muzycznej, podczas których grali uczący w tamtym czasie nauczyciele (m.in. Tomasz Śliwa), a także dźwiękowe zapiski Antoniego Janiszewskiego dotyczące bieżących spraw szkolnych i inne dokumenty społeczne (nagrania zebrań bądź lekcji szkolnych nie związanych z folklorem).

Ciekawostką wśród nagrań są rejestracje aranżacji utworów ludowych napisane przez Antoniego Janiszewskiego na różne składy instrumentalne (orkiestrę szkolną z towarzyszeniem kozłów, zespół akordeonowy), jak również dokumentacje gry Zespołu Szałamaistek „Zbąszyńskie Dziewczęta” oraz nagranie wiązanki Zbąszyńskie Koziołki – opracowania tradycyjnych melodii ludowych Regionu Kozła na kozły z towarzyszeniem orkiestry.

Dokumentację Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu w ramach projektu Polska muzyka tradycyjna dziedzictwo fonograficzne zdigitalizowała i opracowała Ewelina Grygier.

Zasoby Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu można znaleźć w repozytorium wpisując w pole SYGNATURA przedrostek SMLZba lub w pole ARCHIWUM (dla rejestru NOŚNIKI) nazwę, lub fragment nazwy zasobu.