Kolekcja nagrań Alka Marduły (Podhale)

Alek Marduła – Podhalanin, muzyk i elektronik stworzył własne, oparte na analogowym sprzęcie, studio nagraniowe w celu dokumentowania muzyki góralskiej. Jako dziecko – prócz fascynacji elektroniką – Marduła uczył się gry na skrzypcach od Mieczysława Galicy w szkole muzycznej, a następnie, wraz z bratem, zdobywał wiedzę i umiejętności dotyczące wykonywania muzyki góralskiej od Władysława Trebuni-Tutki. Z uwagi na nieszczęśliwy wypadek zmuszony został do zrezygnowania ze skrzypiec, jednak – by nie porzucać całkowicie muzyki, został basistą a także poświęcił się dokumentowaniu muzyki podhalańskiej. Kolekcję własnych realizacji powiększał również o kopie nagrań innych muzyków podhalańskich, którzy np. prosili go o wykonanie duplikatów cyfrowych ze swych domowych archiwów zapisanych na starych taśmach magnetofonowych. Alek Marduła jest także kolekcjonerem instrumentów oraz płyt winylowych – nie tylko z tradycyjną muzyką góralską.

Prace nad kolekcją nagrań Alka Marduły, w ramach projektu Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne rozpoczęli Magdalena i Jacek Jackowscy, a w opracowaniu udział bierze także dr Bożena Lewandowska, która odkryła tego niezwykłego pasjonata muzyki i techniki.

Zasoby Alka Marduły można znaleźć w repozytorium wpisując w pole SYGNATURA przedrostek AlMard lub w pole ARCHIWUM (dla rejestru NOŚNIKI) nazwę, lub fragment nazwy zasobu.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu o kolekcji Alka Marduły: