Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
Tadeusza Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska
http://domludowy.pl/

Zbiór liczy 40 taśm z unikalnymi nagraniami zrealizowanymi w latach 70. XX w. podczas Sabałowych Bajań – ogólnopolskiego festiwalu folkloru polskiego, konkursu gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków odbywającego się corocznie w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Nagrania dokumentują konkursowe zmagania kapel i zespołów góralskich, m.in. „Romanka” z Sopotni Małej, „Elegia” z Rudnika, a także mniejszych zespołów, m.in. duet muzyków z Kościeliska i Tylmanowej grających na piszczałkach oraz solistów, w tym na przykład: Stanisław Trebunia (złóbcoki), śpiewaczka Józefa Malec, gawędziarz Alojzy Śmiech czy Eugeniusz Wilczek (złóbcoki). Nagrania zawierają także dokumentację Karnawału góralskiego z 5 – 7 lutego 1982 roku czy przedstawienia Herody.

Anastasia Niakrasava w trakcie digitalizowania i opracowywania kolekcji. Fot. Ewelina Grygier, 2016

Dokumentację Kolekcji nagraniowej z Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” w ramach projektu Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne digitalizowała Anastasiya Niakrasava, w opracowywaniu nagrań uczestniczą Bartłomiej Koszarek i pracownicy „Domu Ludowego”. Na 2021 r. zaplanowano kontynuację prac nad kolejnymi zespołami archiwalnymi z Bukowiny Tatrzańskiej.

Zasoby Bukowiańskiego Centrum Kultury można znaleźć w repozytorium wpisując w pole SYGNATURA przedrostek BCKDLBukTatr lub w pole ARCHIWUM (dla rejestru NOŚNIKI) nazwę, lub fragment nazwy zasobu.

Plakaty Sabałowych Bajań z lat 70-tych.
Zródło: https://sabalowebajania.pl/multimedia/plakaty-festiwalowe/